Постройте утвердительные, отрицательные и вопросительные предложения в настоящем времени, прошедшем и будущем I (to be) a student We (to be) friends Kate (to be) the cleverest girl I (to live) in Russia We (to write) many e-mails

Present Simple: I am a student. I'm not a student. Am I a student?Past Simple: I was a student. I wasn't a student. Was I a student? Future Simple: I will be a student. I won't be a student. Will I be a student?Present Simple: We are friends. We aren't friends. Are we friends?Past Simple: We were friends. We weren't friends. Were we friends? Future Simple: We will be friends. We won't be friends. Will we be friends?Present Simple: Kate is the cleverest girl. Kate isn't the cleverest girl. Is Kate the cleverest girl?Past Simple: Kate was the cleverest girl. Kate wasn't the cleverest girl. Was Kate the cleverest girl?Future Simple: Kate will be the cleverest girl. Kate won't be the cleverest girl. Will Kate be the cleverest girl?Present Simple: I live in Russia. I don't live in Russia. Do I live in Russia?Past Simple: I lived in Russia. I didn't live in Russia. Did I live in Russia?Future Simple: I will live in Russia. I won't live in Russia. Will I live in Russia?Present Simple: We write many e-mails. We don't write many e-mails. Do we write many e-mails?Past Simple: We wrote many e-mails. We didn't write many e-mails. Did we write many e-mails?Future Simple: We will write many e-mails. We won't write many e-mails. Will we write many e-mails?

Оценить ответ

Не нравится ответ?

Если ответ на твой вопрос отсутствует, или он не полный, то рекомендуем найти информацию через поиск на сайте.

Найти другие ответы

Загрузить картинку